Zlatá mince 5000 Kč 2020 Bečov Proof

23 399 Kč
Poslední mince k prodeji!

Bohužel, tato mince je prozatím nedostupná.

Devátá emise cyklu České národní banky, který představuje naše nejzajímavější hrady, je věnována Bečovu nad Teplou. Zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč je vyražena v kvalitě proof.

Hrad Bečov nad Teplou byl založen na počátku 14. století na křižovatce důležitých zemských cest, kde se vybíralo clo. Je unikátní tím, že si až do dnešních dní zachoval svou původní středověkou podobu. Stavba neprošla myriádou rekonstrukcí v nejrůznějších stavebních slozích, jak je tomu u hradů obvyklé, a od časů renesance sloužila pouze jako hospodářská budova. S koncem středověku totiž hrad přestal vyhovovat náročným požadavkům šlechty na bydlení a reprezentaci. Až v polovině 18. století byl na přilehlých základech dělové bašty z třicetileté války vystavěn nový, pozdně barokní zámek. Nejatraktivnější prvek výjimečného historického areálu však představuje relikviář svatého Maura – románská památka světového významu, která byla nalezena pod podlahou hradní kaple.

Předlohou pro realizaci mince se stal výtvarný návrh medailéra Luboše Charváta. Odborná komise České národní banky ocenila „dokonalé ztvárnění celého hradního komplexu včetně barokního zámečku se zahradou“ na reverzní straně a „velmi propracovaný částečný motiv z relikviáře svatého Maura“ na averzní straně.

Numimax.cz - Prodej mincí ČNB