Zlatá mince 5000 Kč 2020 Buchlov BK

23 299 Kč
Poslední mince k prodeji!

Bohužel, tato mince je prozatím nedostupná.

Buchlov je posledním hradem, který se představuje v tematickém pětiletém cyklu České národní banky. Zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč je vyražena v provedení standard.

Královský hrad Buchlov je nejvýraznější dominantou moravského Slovácka. V první polovině 13. století ho založil Přemysl Otakar I. jako správní sídlo se soudní pravomocí. Hrad byl po několik staletí v majetku českých panovníků, ale po většinu času byl v zástavě u bohatých moravských rodů, které byly královskými věřiteli. Ze stavebního hlediska se počátky Buchlova datují do přechodného románsko-gotického období, ale strohá pevnost byla postupně přestavěna na pohodlné renesanční sídlo. Hradu se nevyhnuly ani barokní úpravy a jeho historický význam dnes spočívá v unikátním zachování původních architektonických prvků z jednotlivých období.

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky a autorem pamětní mince se stal medailér MgA. Josef Oplištil, a to za „nápadité propojení lícní a rubové strany siluetou hradního jádra“. Zatímco na averzní straně je stavba vyobrazena v jednoduchých obrysech, do kterých jsou zakomponována heraldická zvířata z velkého státního znaku České republiky, na reverzní straně se nachází tentýž pohled na hrad, ale tentokrát realistický s bohatstvím architektonických detailů.

Numimax.cz - Prodej mincí ČNB