Zlatá mince 5000 Kč 2021 Cheb BK

21 990 Kč

Bohužel, tato mince je prozatím nedostupná.

V roce 2021 se otevírá nový pětiletý cyklus České národní banky, který je věnovaný nejvýznamnějším městským památkovým rezervacím České republiky. První zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč, která byla vyražena ve špičkové kvalitě proof, připomíná krásy Chebu.

V písemných pramenech je Cheb zmiňován již roku 1061. Patří k nejstarším českým městům a pyšní se jedinečným souborem architektury od doby románské až po 19. století. Není proto divu, že jeho historické jádro bylo roku 1981 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Na návrší nad Ohří se nachází románský hrad s unikátní patrovou kaplí, který nechal Friedrich Barbarossa přestavět na císařskou falc. Velkolepé náměstí se pyšní Špalíčkem – souborem hrázděných kupeckých domů ze 14. století –, barokní radnicí nebo Pachelbelovým domem, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Cheb oplývá také bohatstvím cenných církevních památek – například monumentálním kostelem svatého Mikuláše či starobylým františkánským klášterem.

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky a autorem mince se stal medailér Jiří Hanuš, DiS. Odborná komise ocenila zejména detailní ztvárnění dřevěné konstrukce na averzní straně mince. Do krovu, který je typickým rysem historických chebských domů, jsou zakomponována heraldická zvířata České republiky. Reverzní straně pak vévodí koláž složená z nejvýznamnějších architektonických památek Chebu, které jsou vyobrazeny na půdorysu městské památkové rezervace.

Numimax.cz - Prodej mincí ČNB